torsdag 18 december 2025

Nisse-bus, my way

Har ni uppmärksammat trenden med Nisse-bus? Barnfamiljer där föräldrarna hittar på det ena galnare upptåget än det andra med en liten tomtenissefigur. När barnen vaknar på morgonen upptäcker de att nissen färgat mjölken med karamellfärg, strukit nutella på toarullen, tryckt ut innehållet från en tandkrämstub med mera med mera. 






När jag sprang på en Nisse-figur i matbutiken strax före advent kunde jag inte låta bli att ta hem en egen Nisse. Man kan väl göra Nisse-bus även om man inte längre är en småbarnsfamilj, tänkte jag. Om jag hittar på lite mindre äventyrliga bus. Bara för att se om någon i familjen upptäcker det. 

Sagt och gjort, här kommer några bus så här långt. 












Tur att vi närmar oss julafton. Börjar få svårt att komma på bus. 

(Tur att vi även närmar oss ljusare tider, för det var inga vackra bilder, korniga och gulaktiga i tonen, tagna i vinter(o)ljuset.)


Inga kommentarer: